Nijerya Konsolosluğu

Ankara’nın merkez ilçelerinden Çankaya ilçe sınırları içerisinde bulunan Nijerya Ankara Büyükelçiliği, Nijerya Federal Cumhuriyetinin Türkiye’deki tek resmi temsilciliği olarak faaliyet göstermektedir. Diplomatik misyona sahip olan Büyükelçilik, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde Nijerya Hükümeti adına ülkesinin ulusal menfaatlerinin takipçisi konumunda bulunmaktadır. İki ülke arasında var olan diplomatik, siyasi, ticari ve kültürel ilişkilerin yürütülmesi ve yerel halk ile diyalog imkânlarının artırılarak yeni işbirliği alanlarının oluşturulması temel sorumlulukları arasındadır.

Nijerya Ankara Büyükelçiliği Hükümetler arası ilişkilerin koordinasyonu alanında yoğunlaşırken, teşkilat yapısı içinde bulunan Nijerya Ankara Konsolosluğu temel vatandaşlık hizmetleri ile beraber vize işlemlerini de yürütmektedir.

Türkiye’de geçici oturum izni bulunan Nijerya vatandaşları kimlik kartı çıkarma, pasaport yenileme, evlilik, doğum ve ölüm gibi sosyal olaylar sonrası yapılması gereken tüm resmi işlemlerini Nijerya Ankara Konsolosluğu aracılığıyla gerçekleştirmektedirler. Türkiye’de yerleşik Nijerya vatandaşlarının bireysel hak ve özgürlüklerinin savunulması, hukuki haklarının korunması ihtiyaç duydukları zaman sağlık hizmeti desteğinin verilmesi Ankara Nijerya Konsolosluğunun sorumluluk alanı içerisinde bulunmaktadır.

Nijerya Konsolosluğu turistik, ticari veya ziyaret amacıyla ülkesine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Nijerya Vize İşlemleri için Türkiye’deki tek resmi kurum olarak görev yapmaktadır. Nijerya Federal Cumhuriyetinin İstanbul, Antalya, İzmir, Gaziantep gibi Türkiye’nin diğer illerinde başka konsolosluğu bulunmamaktadır.

Nijerya Konsolosluğu Adresi

Nijerya Ankara Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyetinin başkenti Ankara’da bulunmaktadır. Ankara’nın merkez ilçelerinden Çankaya ilçe sınırları içerisinde görev yapan konsolosluk, Nijerya Ankara Büyükelçiliği ile koordineli olarak görev yapmaktadır.

Ankara Nijerya Büyükelçisi olarak    Ilyasu Audu PARAGALDA’nın misyon başkanlığında hizmet veren Büyükelçilik ve sekretaryasının iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

Ankara Nijerya Büyükelçiliği İletişim Bilgileri ;

Adres:           Uğur Mumcu Sokak, No:56 06700 Gaziosmanpaşa/ Ankara

Telefon:        (+90) (312) 448 10 76 - 79

Fax:               (+90) (312) 448 10 82

E-mail:          info@embassynigeriaturkey.com

E-mail2:        embassynigeriaturkey@gmail.com

Website:       www.embassynigeriaturkey.com

 

Nijerya Ankara konsolosluğu Türkiye’de tek olduğu için hizmet politikaları arasında bölge kısıtlaması bulunmamaktadır. Türkiye’nin bütün bölgelerinden yapılabilecek başvuruları kabul ederek değerlendirmeye almaktadır.

Türkiye’de yaşayan Nijerya vatandaşları, yerine getirilmesi gereken resmi işlemlerini Ankara’da bulunan Nijerya Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirmektedirler. Türkiye’de bulunan Nijerya vatandaşlarının seyahat belgelerinin çıkarılması, süresi biten pasaportlarının yenilenmesi ya da evrak tasdik gibi temel vatandaşlık işlemleri Konsolosluk marifetiyle yerine getirilmektedir.

Nijerya Hükümetinin uygulamış olduğu vize politikası gereği, Türk vatandaşlarının büyük bir çoğunluğu Nijerya’ya gidebilmeleri için Nijerya vizesi almaları gerekmektedir. Nijerya devleti sadece diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize muafiyet imkânı tanımaktadır. Bu şartları taşıyan kişiler 90 gün konaklamayı aşmayacak şekilde Nijerya’ya vizesiz gidebilirler.

Nijerya Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Nijerya Konsolosluğu Çalışma Saatleri hafta içi  09.00 – 17.00 mesai saatleri arasında olacak şekilde düzenlenmiştir. Konsolosluğa herhangi bir işlem için gidecek olan kişilerin ulusal kimlik kartlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekir.

Nijerya Hükümetinin sadece diplomatik pasaport sahiplerine vizesiz seyahat hakkı tanıdığını yukarıda belirtmiştik. Bundan dolayı diğer pasaport sahiplerinin(Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus) gerekli evrak hazırlığı yaparak Nijerya Ankara Büyükelçiliği nezdinde vize başvurusunda bulunmaları şarttır.

Nijerya vize başvuruları ortalama 7 ila 15 gün içerisinde sonuçlanabilmektedir. Bu süreler kesin olmayıp Konsolosluğun yoğunluğuna ve başvurunun içeriğine göre değişebilir.

Nijerya Vize İşlemleri için başvuru hazırlığı yaparken Konsolosluğun tatil olduğu günlere dikkat etmenizde fayda vardır. Konsolosluk Nijerya ile Türkiye’nin ulusal tatilleri ile resmi bayramlarında hizmet vermemektedir. Başvurunuzun bu tarihler öncesine denk gelmesi işlemlerinizin sonuçlanmasını geciktirebileceğinden bu hususa dikkat etmek gerekir.