Vİze İşlemleri

                       

Nijerya vize işlemleri, Nijerya Ankara Büyükelçiliğinin denetimi altında yapılmakta, başvurular bölge farkı gözetmeksizin kabul edilmektedir. Türkiye üzerinden Nijerya’ya seyahat edecek kişiler için kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Bundan dolayı, çeşitli maksatlar için Nijerya’ya gidecek Türk vatandaşları ile Türkiye üzerinden başvuru yapacak olan yabancı uyruklu kişilerin, seyahat öncesi vize almış olmaları gerekir. Yabancılar, Türkiye üzerinden yapmış oldukları başvuruları için Türkiye’den almış oldukları oturum izinlerinin fotokopilerini başvuru evraklarına eklemeyi unutmamalıdırlar.

Nijerya vize başvuru işlemleri için gereken pasaport, biometrik fotoğraf, vize başvuru formu ve banka hesap ekstresi gibi standart başvuru evraklarının yanında, seyahat amacına göre içeriği değişebilen vize talep dilekçesi ile davet mektubunun bulunması, başvuru işlemlerinin yürütülebilmesi için zorunludur. Davet mektubu olmadan Nijerya vize başvurularının olumlu yönde sonuçlandırılması mümkün değildir. Davet mektubunuzun içeriği ve formatının vize başvuru koşullarına uygunluğu konusunda Euroasia ofis merkezlerimizdeki yetkililerimizden destek alabilirsiniz.

Nijerya hükümeti adına diplomatik olarak Türkiye’deki tek resmi yetki sahibi olan Ankara Büyükelçiliği, ülkesine seyahat etmek isteyen kişilere, vize başvuru koşullarını sağlamaları durumunda Nijerya vizesi vermektedir.

Nijerya Federal Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında kısmi vize muafiyeti bulunmaktadır. Bu itibarla sadece diplomatik(siyah) pasaport sahipleri vizesiz Nijerya’ya gidebilirler. Ancak bu izin 90 günü aşmayacak kısa süreli seyahatler için verilebilmekte, daha uzun süre kalınmasını gerektirecek durumlar için ilgili Nijerya vizesine başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Bunun dışındaki diğer pasaport sahiplerinin (Hususi(Yeşil), Hizmet(Gri) ve Umuma Mahsus(Bordo)) gerekli evrak hazırlığı yaparak, konsolosluk nezdinde vize başvurusunda bulunmaları mecburidir.

Nijerya vize işlemleri için başvuru sahibi olarak bizzat sizin gelmenize gerek yoktur. Hazırlamış olduğunuz başvuru evraklarınızı Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde(İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Gaziantep ve Edirne) bulunan Euroasia Global Visa Service merkezlerimize ulaştırarak, başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Dilerseniz help@eagvs.com e-posta adresi üzerinden başvuru evraklarınız ve ödemeniz gereken vize ücretinizle ilgili bilgilendirme e-maili talep edebilirsiniz.

Nijerya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?                

Nijerya vize işlemleri için yetkili vize aracı kurumları ile yetkili acenteler üzerinden başvuru yapabilme imkânı bulunmaktadır. Daimi ikamet ettiğiniz şehirden veya ilçeden size en yakın olan Euroasia çalışma ofislerimize, hazırlamış olduğunuz başvuru evraklarınızı ulaştırarak, vize başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiği ile ilgili olarak +90 (212) 963 03 43 telefon numarası üzerinden İstanbul merkezimize ulaşabileceğiniz gibi ilgili iletişim telefonlarını kullanarak diğer merkezlerimize de ulaşabilirsiniz.

Vize başvuru işlemlerinize başlamadan önce ihtiyacınız olan vize kategorisinin doğru belirlenmiş olması çok önemlidir. Talep edeceğiniz vizenizin seyahat amacınıza uygunluk arz etmesi gerekir. Çünkü bundan sonrasına yapacağınız evrak hazırlığınız, belirlemiş olduğunuz vize kategorisine göre şekillenecektir.

Başvuru evraklarınızın arasında bulunan pasaportunuzun durumu, fotoğraf ölçüleri, davet mektubunun içeriği ve banka evraklarının nasıl hazırlanması gerektiği gibi başvuru işlemlerinin detayları hakkında Euroasia GVS çalışanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Nijerya vize işlemleri için başvuru evrakları arasında davet mektubunun mutlaka olması gerekir. Nijerya’daki ilgili muhataplarınız tarafından düzenlenerek, Nijerya resmi makamlarınca tasdik edilmesi gerekmektedir. Önemli bir başvuru evrakı olduğu için dikkatli hazırlanmasında fayda vardır. Hazırlanması ve size ulaştırılması biraz zaman alabileceği için başvuru öncesinde, mümkün olan en erken tarihte elde etmeye gayret edilmelidir.

Davet mektubunun üzerinde, başvuru sahibi olarak sizin açık kimlik bilgileriniz, seyahat amacınız, Nijerya’ya giriş ve çıkış tarihleriniz mutlaka belirtilmelidir. Seyahat masraflarınız davet eden kişi ya da kurum tarafından üstlenilmiş ise bu bilginin davet mektubunda ifade edilmiş olması gerekir.

Nijerya’daki muhataplarınız, hazırlamış oldukları davet mektubunu size fax belgesi olarak da gönderebilirler. Davet mektubunda imzası bulunan davetçinin, pasaport veya Ulusal kimlik kartının fotokopisi davet mektubuna eklenerek konsolosluğa iletilmesi gerekmektedir. Davet eden Nijerya vatandaşı değilse şayet, Nijerya resmi makamlarından almış olduğu ikamet izninin fotokopisini evraklar ile birlikte göndermelidir.

Nijerya vize başvuruları için bölge sınırlaması bulunmadığı için ikamet ettiğiniz yerlerden Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan Euroasia Global Visa Service ofislerimize başvuru yapabilirsiniz. Tüm şubelerimiz aynı statüde hizmet verdiklerinden dolayı, size en yakın olan hizmet merkezimize, sizin için en kolay yöntem(kurye veya kargo) ile evraklarınızı gönderebilirsiniz.

Bizlere ulaşan evraklarınızın kontrolleri yapılarak tasnif edilecek ve Nijerya vize başvuru dosyası halinde düzenlenerek süratle konsolosluğa iletilecektir. Vize başvuru hazırlığı yaparken, evraklarınızın arasında eksiklik bulunmamasına ve belgelerinizdeki bilgilerin birbirini desteklemesine dikkat etmelisiniz.

Euroasia GVS olarak Nijerya seyahatiniz için gerekli olan ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızın planlamasını yapabileceğimizi bilmenizi isteriz. Sizin talep etmenize bağlı olarak gerçekleşecek bu işlemler sonucunda üretilen ulaşım ve konaklama rezervasyon belgelerinizi, başvuru evraklarınızın arasına dahil edebiliriz.

Nijerya vize işlemleri, başvuru yapan kişinin durumuna ve başvurunun içeriğine değişmekle birlikte, ortalama 7 ila 15 günlük bir değerlendirme süresi sonunda sonuçlanmaktadır. Nijerya vize işlemleri hususunda takdir yetkisi Nijerya Ankara Büyükelçiliğinde olduğu için sonuçlanma süresinin uzaması ya da kısalması Büyükelçiliğin inisiyatifiyle belirlenmektedir. Bunun için değerlendirme sürecine dışarıdan herhangi bir müdahalenin olması düşünülemez.