Nijerya Ticari Vize İşlemleri

Nijerya Ticari Vize, Nijerya Federal Cumhuriyeti sınırları içerisinde icra edilecek ticari nitelikli faaliyetlere katılabilmek için alınması gereken Nijerya vizelerindendir. Kısa süreli vizeler kategorisinde bulunduğu için başvuru sahibine en fazla 90 gün Nijerya’da konaklama imkânı vermektedir. Nijerya’da ticari muhatabınızla yapacağınız iş görüşmeleri ile iştirak edeceğiniz bayi toplantıları, fuarlar ve seminerler Nijerya ticari vizelerinin gerekçesini oluşturmaktadır.

Diğer Nijerya vizelerinde olduğu gibi bu vize içinde davet mektubu işlemlerin başlatılabilmesi için bulunması zorunlu evraklar arasındadır. Nijerya’da iş görüşmesi yapacağınız kişilerden talep edebileceğiniz davetiye belgesi üzerinde, adınız ve soyadınız ile seyahat amacınızın belirtilmiş olması gerekir. Nijerya’ya giriş-çıkış tarihleriniz ile seyahatinizin finansmanının nasıl yapılacağına dair bilginin mektup içeriğinde bulunması zorunludur.

Nijerya’da ticari kapsamlı seminer ve fuarlara katılacak olanlar vize başvuru işlemleri için gereken davet mektuplarını faaliyeti düzenleyen organizasyon komisyonlarından isteyebilirler.

 Nijerya Ticari Vize Ankara Nijerya Büyükelçiliği tarafından verilen Kısa süreli çalışma vizesi (TWP) ve Uzun süreli çalışma vizesi (STR) ile karıştırılmaması gerekir. Çalışma vizeleri ticari vizelere nazaran daha kapsamlı evrak hazırlığı gerektirmektedir. Çalışma vizesi alan kişiler Nijerya’da çalışma hakkı elde edebilmekte ve belirli bir zaman sonrasında da geçici ikamet izni alabilmektedirler.

Ankara Büyükelçiliğinden alınabilecek ticari vize, başvuru sahibine sadece ticari faaliyetler için belirli tarihler arasında Nijerya’ya seyahat yapabilme imkânı verir. Çalışma hakkı ya da ikamet izni vermez.

Nijerya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Nijerya ülke sınırları içerisinde icra edilecek ticari nitelikli faaliyetler için alınması gereken Ticari Vize için gerekli evraklar, standart evraklar ve şirket evrakları olmak üzere iki başlık altında düzenlenmektedir.

 Başvuru için gereken standart evraklar;

 • Davet Mektubu: Nijerya’ya sizi davet eden şirketin antetli kağıdı kullanılarak Ankara Nijerya Büyükelçiliğine hitaben yazılacak davet mektubunda, başvuru sahibi olarak sizin kimlik bilgileriniz ile pasaport numaranız mutlaka belirtilmelidir. Şirket yetkilisinin imzası ve şirketin kaşesi davetiye üzerinde olmalı, davetiyeyi imzalayan kişinin pasaport fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.
 • Pasaport: Başvuru tarihi itibari ile en az 6 aylık geçerlilik süresi olması gereken pasaportunuzun sayfaları arasında eksiklik ya da deformasyon lekesi bulunmamalıdır. Pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Fotoğraf: Güncel halinizi yansıtan, biometrik ölçülerde çekilmiş fotoğrafınızın arka fonu beyaz ve yüz ifadeniz net olmalıdır. İşlemlerinizin gerçekleşebilmesi için en az 2 adet fotoğrafınızın başvuru dosyasında bulunması gerekir.
 • Vize Başvuru Formu: Türkçe ve İngilizce yazım dilleri ile hazırlanabilen form uluslararası geçerliliği bulunan bir belgedir.  Konsolosluk yetkilileri bu form üzerinden başvurunuzu değerlendireceği için bilgileriniz güncel olmalı ve diğer belgelerdeki bilgilerle çelişmemelidir.
 • Vize talep Dilekçesi: Çalıştığınız veya sahibi olduğunuz şirketin başlıklı kâğıdı ile Ankara Nijerya Konsolosluğuna hitaben İngilizce yazılması gerekir. Vize Talep Dilekçesi üzerinde şirketteki göreviniz, kimlik bilgileriniz,  seyahat tarihleriniz ve seyahatinizin amacı ifade edilmelidir. Dilekçe şirket yetkilisi tarafından imza ve kaşe yapılmalıdır.
 • BAĞ-KUR Hizmet Dökümü: İşverenler için
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi  ve SGK Hizmet Dökümü: Çalışanlar için
 • Maaş Bordrosu: Çalışanlar, hizmet verdikleri şirketteki en son maaş bordrosunu, şirket yetkilisine imza/kaşe yaptırarak sunmaları gerekir.

 

Başvuru için gereken Şirket Evrakları;

 • Faaliyet Belgesi fotokopisi: Şirketin bağlı olduğu “Esnaf ve Sanatkarlar Odası veya Ticaret Sanayi Odasından alınan faaliyet belgesinin son 3 aylık durumu göstermesi gerekir.
 •  Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi.
 • İmza Sirküleri fotokopisi
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Şirket banka hesap dökümleri: Çalışanı veya sahibi olduğunuz şirket adına açılmış banka hesabının son 3 aya ait hesap dökümleri, banka yetkilisi tarafından imzalanmalı ve bankanın kaşesi ile kaşelenmelidir.


Nijerya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Nijerya Ticari Vize başvuruları için konsolosluğa şahsen gitmenizi zorunlu kılan herhangi bir uygulama bulunmamaktadır. Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk vize departmanı, yetkili acente ve aracı kurumlar üzerinden başvuru yapabilmeye imkan tanımaktadır.

Konsolosluk nezdinde başvuru yapmadan önce, Nijerya Ticari Vize Nasıl Alınır? Sorusuna yanıt bulabilmek ve işlemleriniz hakkında ön bilgi edinebilmek için Euroasia Global Visa Service ofislerimizdeki yetkililerimizle görüşmenizi öneririz. Web sayfamızda belirtilen iletişim telefonlarımızdan veya help@eagvs.com e-posta adresimiz üzerinden iletişim kurabilme imkânınız bulunmaktadır.

İstanbul merkez olmak üzere, çalışma ofislerimizin bulunduğu Ankara, Edirne, Antalya, İzmir, Bursa ve Gaziantep gibi şehirlerde hizmet veren yetkililerimiz, hazırlamanız gereken Nijerya vize başvuru evrakları 2018 ile başvurunuza yönelik hesaplanacak Nijerya vize ücreti hakkında sizleri bilgilendireceklerdir.

Başvuru İşlemlerinizin Başlatılması

Nijerya Ticari Vize işlemlerinizi başlatabilmek için ofis çalışanlarımızın yönlendirmesi doğrultusunda hazırlamış olduğunuz başvuru evraklarınızı Euroasia çalışma ofislerimize ulaştırabilirsiniz. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan çalışma ofislerimiz aynı hizmeti verdikleri için size en yakın olan ofis merkezimize başvuru yapabilirsiniz. Ofislerimizin bulunduğu şehirlerde ikamet ediyorsanız, randevu almadan merkezimize gelerek evraklarınızı elden teslim edebilirsiniz. Eğer farklı şehirlerde ikamet ediyorsanız başvuru evraklarınızı kargo ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Çalışma ofislerimize gelen Nijerya Vize Başvuru Evrakları dosyanız kontrol edilerek, eksik veya hatalı evrak bulunması halinde sizlere bilgi verilecek ve bunların düzeltilmesi istenecektir.

Nijerya Ankara Konsolosluğunun belirlemiş olduğu çerçeveye uygun evraklar ile hazırlanmış vize başvuru dosyanız, konsolosluk vize görevlilerine teslime dilerek başvuru işlemlerinizin başlatılması sağlanacaktır.

Yapmış olduğunuz vize başvurunuzun konsolosluk yetkililerince sonuçlandırılması sonrasında, vize onayı yapılmış pasaportunuz çalışanlarımız tarafından ikamet adresinize gönderilecektir.

Nijerya Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Nijerya ticari vize ücreti, başvuru sahibi adına Nijerya Konsolosluğunun ilgili banka hesabına yatırılması gereken konsolosluk harcı ile başvuru evrakları hazırlık sürecinde yapılan masraflardan oluşmaktadır.

Nijerya Konsolosluğu, kendisine yapılan vize başvurularını tek veya çok girişli olmasına yada talep edilen vize süresine göre farklı değerlendirmektedir. Müşterek bir ücretlendirme bulunmamaktadır.

Vize aracı kurumları ile acenteler koordinasyon hizmetleri kapsamında (vize başvuru formunuzun doldurulması, vize talep dilekçenizin hazırlanması, evraklarınızın düzenlenmesi ve işlemlerinizin takibinin yapılması gibi) size sunmuş oldukları hizmetler için ücretlendirme yapabilmektedirler.

Şahsi başvurunuzun koşulları göz önünde bulundurularak, size yönelik hesaplanacak olan Nijerya ticari vize ücretinizi, Euroasia çalışma ofislerimizle irtibata geçerek yetkililerimizden öğrenebilirsiniz.