Nijerya Ziyaret Vizesi İşlemleri

Nijerya ziyaret vizesi, yapılan evrak hazırlığı ve uygulanan mevzuat açısından Nijerya turistik vize ile benzer yönleri bulunmaktadır. Her iki vize türü için davet mektubu çok önemlidir. Ziyaret vizesi başvurusunda bulunabilmek ancak davet mektubunun varlığında mümkün olmaktadır. Nijerya Ankara Büyükelçiliği davetiye belgesi bulunmayan vize başvuru dosyalarını kesinlikle işleme koymamaktadır.

Resmi adıyla Nijerya Federal Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden aile bireylerinizin, akrabalarınızın veya arkadaşlarınızın göndereceği davet mektubunu diğer başvuru evraklarınız ile birleştirerek Büyükelçilik nezdinde vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Davetiyenin Nijerya’daki yakınlarınız tarafından hazırlanarak başvurunuz öncesinde size ulaştırılması zaman alabileceği için hazırlık sürecine mümkün olan en erken tarihte başlamanızı tavsiye ederiz.

Nijerya ziyaret vizesi, adı üstünde Nijerya’daki yakınlarınızı ya da arkadaşlarınızı ziyaret edebilmeniz amacıyla verildiği için amacı dışında kullanılmaması gerekir. Sınırlı süreler için verildiğinden dolayı, en fazla 90 gün konaklama yapabilmeye imkân tanımaktadır. Bu zaman içerisinde vizenin veriliş amacına uygun olmayan faaliyetlerde (ticari amaçlı toplantılara katılma, ürün pazarlama vb.)bulunursanız, cezalı duruma düşme ve sınır dışı edilme ihtimalinin bulunduğunu unutmamalısınız.

Nijerya Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Nijerya ziyaret vizesi başvuru işlemleriniz için Ankara’da bulunan Nijerya Büyükelçilik binasına kendinizin gitmesine ihtiyaç bulunmamaktadır. Başvuru işlemlerinizi  Euroasia Global Visa Service’in çalışma ofislerine ulaşarak başlatabilirsiniz. Merkezi İstanbul’da bulunan çalışma ofislerimizin Ankara, Bursa, Antalya, Gaziantep, İzmir ve Edirne illerinde şubeleri bulunmaktadır. Çalışma ofislerimizi randevu almadan ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz web sayfamızda bulunan iletişim telefonları ile help@eagvs.com e-posta adresi üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Nijerya ziyaret vizesi başvuru işlemlerinizi genel olarak üç başlık altında sıralayabiliriz.

 1. Başvuru evraklarının hazırlanması: Davet mektubu, geçerli bir pasaport ve güncel halinizi yansıtan 2 adet biometrik fotoğraf. Nijerya vize başvuru formu ile vize talep dilekçesi sizin beyanlarınız ile birlikte diğer evraklardaki bilgiler baz alınarak tarafımızca hazırlanacaktır.
 2. Evraklarınızın ofislerimize ulaştırılması: Çalışanlarımızın yönlendirmesi doğrultusunda hazırlamış olduğunuz vize başvuru evraklarınızı Ankara, Edirne, Antalya, İstanbul, Gaziantep, İzmir ve Bursa illerinde hizmet veren ofislerimize elden teslim edebilirsiniz. Şayet farklı şehirlerde yaşıyorsanız evraklarınızı kargoyla da ulaştırmak mümkündür.
 3. Başvurunuzun yapılması: Çalışma ofislerimize gelerek elden teslim ettiğiniz ya da kargo ile gönderdiğiniz başvuru evraklarınız, içlerinde eksik veya hatalı belge olup olmadığı yönünden kontrolleri yapılarak başvuru dosyası şeklinde düzenlenecektir. Vize mevzuatı açısından uygun olmayan evrak bulunması durumunda sizlere bilgi verilerek bu durumun düzeltilmesi istenecektir. Sonrasında, vize şartlarını taşıyan evraklardan oluşan başvuru dosyanız, Ankara Nijerya Büyükelçiliği Konsolosluk vize birimine ulaştırılarak işlemleriniz başlatılmış olacaktır.

Konsolosluk nezdindeki işlemleriniz çalışanlarımız tarafından takip edilecek, başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda vize onayı yapılmış pasaportunuz irtibat adresinize gönderilecektir.

Nijerya Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Nijerya ülke sınırları içinde bulunan yakınlarınızı veya arkadaşlarınızı görmek amacıyla seyahate çıkacaksanız eğer bunun için gerekli evrakları hazırlayarak, ziyaret vize kategorisinde başvuru yapmanız gereklidir. Nijerya turist vizesi ile benzerlik gösteren Nijerya Ziyaret vizesi için hazırlanması gereken başvuru evrakları;

 • Pasaport: Yeteri kadar geçerlilik süresi(asgari 6 ay) bulunması gereken pasaportunuzun en az iki sayfası, vizenizin işlenebilmesi için boş olmak zorundadır.
 • Davet Mektubu: Nijerya’ya sizi davet eden kişiler tarafından Ankara Nijerya Büyükelçiliğine hitaben İngilizce yazım dili ile yazılmalıdır. Davetiye üzerinde, davet edilen kişi olarak sizin adınız, soyadınız, seyahat amacınız ve yolculuk tarihleriniz mutlaka belirtilmelidir. Davet eden kişinin pasaport fotokopisi ile birlikte sunulması gerekir.
 • Banka Hesap Dökümü: Başvuru sahibi olarak kendi adınıza açılmış banka hesabınızın dökümleri, vize başvuru dosyanızda bulunmalıdır. Banka bilgilerinizi gösteren hesap işlem hareketlerinin çıktısını, banka yetkilisine ıslak imza ve kaşe yaptırmayı unutmamalısınız. Seyahatinizi finanse edecek kadar bir meblağın (asgari 3.000.TL) banka hesap dökümlerinde bakiye olarak gözükmesi mecburidir.
 • Fotoğraf: Başvuru işlemlerinizin yapılabilmesi için 2 adet biometrik fotoğrafınıza ihtiyaç vardır. Güncel halinizi yansıtabilmesi için mümkünse yani çekilmiş olmalı ve yüz ifadeniz net olmalıdır. Fotoğrafınızın arka fonunun beyaz olmasına dikkat ediniz.
 • Vize Başvuru Formu: Bu form sizin ifade edeceğiniz bilgiler ile diğer başvuru evraklarındaki bilgilerden yararlanılarak çalışanlarımız tarafından hazırlanacak olup, içeriği ile ilgili sizlere bilgi verilecektir.
 • Vize talep Dilekçesi: Nijerya’ya niçin gitmek istediğinizi kısa ve öz cümleler ile anlatan dilekçenizi, Nijerya Ankara Büyükelçiliğine hitaben yazmalısınız. Kimlik ve iletişim bilgileriniz ile seyahat tarihlerinizi ihtiva eden dilekçenizi, İngilizce yazım dili ile yazmanız Büyükelçilik tarafından tercih edilmektedir.

Yukarıda ifade edilen evraklar tüm başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken standart başvuru evraklarını oluşturmaktadır. Büyükelçilik başvuru sahibinin sosyal konumuna göre ek belge talep edebilmektedir.

 • Çalışanlar için; SGK’dan alınacak İşe Giriş Bildirgesi, Hizmet Dökümü ve Maaş Bordrosu
 • Emekliler için; SGK’dan emekli maaşı aldığınızı gösteren son 3 aylık Emekli Maaş Dökümü, Emeklilik Cüzdanı Fotokopisi
 • Öğrenciler için; Öğrenim gördüğü eğitim kurumunun kaşesini ve yetkilinin ıslak imzasını taşıyan eğitim belgesi.
 • Evlilik Cüzdanı.
 • Kimlik Kartı fotokopisi,
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus müdürlüğünden alınacak belgede Anne-Baba, kardeş, eş ve çocuklara ait bilgilerin bulunması gerekir.
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük başvuru sahibi yalnız seyahat edecekse eğer Anne-Baba her ikisinden, ebeveynlerinden biri ile gidecekse gelmeyen ebeveyninden muvafakatname alması zorunludur.

Euroasia Global Visa Service olarak, Nijerya seyahatiniz için ihtiyaç duyacağınız ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızı yapabileceğimizi sizlere hatırlatmak isteriz. Talebinize bağlı olarak gerçekleşecek bu işlemler sonrasında, ulaşım rezervasyon (Uçak, Gemi, Feribot,Otobüs vb.) belgeniz ile otel ya da konaklamanın nerede gerçekleştirileceğini gösteren belgeler, vize başvuru dosyanıza eklenecektir.