Nijerya Turistik Vize İşlemleri

Nijerya Turist Vizesi, davetiye ile başvuru yapılabilen bir vizedir. Davetiye belgesi bulunmayan Nijerya vize başvuruları Büyükelçilik tarafından geri çevrilmektedir. Nijerya’da ikamet eden yakınlarınızdan, arkadaşlarınızdan veya turizm seyahat acentelerinden başvurunuz için gereken davet mektubunu isteyebilirsiniz.

Türkiye’deki Nijerya Büyükelçiliğine hitaben yazılması gereken davet mektubu, başvuru sahibi olarak sizin kimlik bilgilerinizi, seyahatinizin gidiş-dönüş tarihlerini ve konaklama yapacağınız yerlerin adreslerini içermelidir.

Türkiye ve Nijerya arasında kısmı vize muafiyeti sadece diplomatik pasaport (Siyah) sahiplerini kapsamaktadır. Bunun dışındaki Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Umuma Mahsus (Bordo) pasaportu bulunan kişilerin, Nijerya’ya yapacakları her türlü seyahatleri için ihtiyaç duyulan evrakları hazırlayarak, Nijerya Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir.

Nijerya Turist Vizesi, gezi amacıyla yapılan turistik seyahatler için verilebilen bir vize türüdür. Bu vize ile ancak Nijerya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde görmek amacıyla gezi yapabilirsiniz. Turistik vize size Nijerya ülke sınırları içerisinde çalışma ya da ticari faaliyetlerde bulunma hakkı vermez.

Vizenizi amacı dışında kullanırsanız cezalı duruma düşüp sınır dışı edilebileceğinizi unutmamalısınız. Bu gibi durumlar vize sicilinizi olumsuz etkileyeceği için bir sonraki başvurunuzda sizi sıkıntıya sokacaktır.

Nijerya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Nijerya turist vizesi işlemlerinizi başlatabilmek için Ankara’da bulunan Nijerya Büyükelçiliğine kendinizin bizzat gelmesine ihtiyaç yoktur. Büyükelçilik yetkili vize aracı kurumları ile yetkili seyahat acenteleri üzerinden başvuru kabul edebilmektedir.

Nijerya turist vizesi için hazırlamış olduğunuz başvuru evraklarınızı Euroasia Global Visa Service’in çalışma ofislerine ulaştırarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz. İstanbul’da bulunan Euroasia merkez çalışma ofisimizle birlikte Ankara, Bursa, Edirne, İzmir, Antalya ve Gaziantep’te hizmet veren şubelerimize, iletişim telefonlarımızdan ulaşarak başvuru işlemlerinizin detayları hakkında bilgi alabilirsiniz. Vize işlemlerinizle ilgili sormak istediklerinizi help@eagvs.com e-posta adresi üzerinden yetkililerimize iletebilirsiniz.

Nijerya Turist Vizesi Nasıl Alınır? Bunun için yapılması gereken işlemleri maddeler halinde sıralarsak;

 • Evraklarınızı hazırlayın: Geçerli bir pasaport ile birlikte 2 adet fotoğraf, davet mektubu ve diğer başvuru evraklarını hazırlayın. Başvurunuzu Euroasia üzerinden yapmanız halinde Nijerya vize başvuru formu ile vize talep dilekçesi ofis çalışanlarımız tarafından sizlerin sunacağı bilgiler doğrultusunda hazırlanacaktır.
 • Evraklarınızı çalışma ofislerimize ulaştırın: Başvuru için hazırlamış olduğunuz evraklarınızı Ankara, Gaziantep, Edirne, Bursa, İzmir, İstanbul ve Antalya’da bulunan ofis merkezlerimize ulaştırın. Çalışma ofislerimizin bulunduğu illerin dışındaki şehirlerde ikamet ediyorsanız, size en yakın olan ofisimize evraklarınızı kargo ile gönderebilirsiniz.
 • Başvuru işlemlerinizin başlatılması: Evraklarınızın bizlere ulaşmasıyla birlikte hemen kontrolleri yapılarak eksik veya hatalı evrak bulunması durumunda sizlere dönüş yapılacaktır. Tamamlanmış evraklarınız vize başvuru dosyası şeklinde düzenlenerek Nijerya Ankara Büyükelçiliği vize departmanına iletilecektir. Vize başvurunuzun sonuçlanması halinde, vizesi onaylanmış pasaportunuzun adresinize gönderilmesi, çalışanlarımızın sorumluluğu altındadır

Nijerya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Nijerya Büyükelçiliğine yapılacak turist vizesi için gerekli evraklar eksiksiz olmalı ve içerisinde hatalı belge bulunmamalıdır. Başvuru evraklarının ifade ettiği bilgiler güncel olmalı ve birbirini desteklemelidir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportunuzun sayfaları arasında eksiklik ya da deformasyon izi bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Başvuru sırasında en az 6 aylık geçerlilik süresi bulunmalıdır.
 • Fotoğraf: Güncel halinizi yansıtan, yüz ifadeniz net, biometrik ölçülerde çekilmiş fotoğrafınızın arka fonu beyaz olmalıdır. İşlemlerinizin gerçekleşebilmesi için en az 2 adet fotoğrafınızın başvuru dosyasında bulunması gerekir.
 • Davet Mektubu: Nijerya’nın Ankara Büyükelçiliğine hitaben yazılmalı, davet eden kişi tarafından mutlaka imzalanmalıdır. Davetiye üzerinde davetçinin kimlik ve iletişim bilgileri ile başvuru sahibi olarak sizin kimlik bilgileriniz, seyahatinizin amacı, gidiş-dönüş tarihleriniz ifade edilmelidir.
 • Banka Hesap Dökümü: Nijerya seyahatinizi finanse etmeye maddi gücünüzün bulunduğunu göstermesi açısından, banka hesabı işlem hareketleri dökümünün banka yetkilisi tarafından imza ve kaşe yapılmış haliyle sunulması gerekir. Banka hesabınızda asgari 3.000.TL bakiyenin gözükmesi zorunludur.
 • Vize Başvuru Formu: İngilizce ve Türkçe yazım dilleri ile hazırlanabilen formun güncel bilgilerinizi yansıtacak şekilde doldurulması gerekir.
 • Vize talep Dilekçesi: Ankara Nijerya Büyükelçiliğine hitaben yazılması gerekir. Vize Talep Dilekçesi üzerinde kimlik bilgilerinizi, iletişim adresinizi, seyahat amacınızı ve seyahatinizin tarihlerini mutlaka belirtmelisiniz.

Bunların dışında,

 • Çalışanlar için; Maaş Bordrosu, SGK’dan alınacak İşe Giriş Bildirgesi, Hizmet Dökümü,
 • Emekliler için; Emeklilik Cüzdanı Fotokopisi, SGK’dan emekli maaşı aldığınızı gösteren son 3 aylık Emekli Maaş Dökümü,
 • Öğrenciler için; Eğitim aldığı kurumun ıslak imza ve kaşesini bulunduran eğitim belgesi,

Nijerya Turist Vizesi başvuru evrakları arasında bulunmaktadır. Nijerya Konsolosluğu başvuru sahibinin durumuna göre, bunlara ek olarak başka evrak talep edebilir.

Nijerya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?            

Nijerya Turist Vizesi normal şartlar altında 7-15 günlük değerlendirme süresinin sonunda karara bağlanmaktadır. Sürenin uzaması ya da kısalması başvuru sahibinin durumuna ve evrakların içeriğine göre değişebilmektedir. Konsolosluk yetkilileri sunulan başvuru evraklarının bir kısmını yetersiz bularak ek belge talep edebilirler.

Konsolosluk nezdinde yapacağınız başvurunuzun zamanlaması da süreyi etkileyen hususlar arasında bulunmaktadır. Nijerya vize başvurunuzun konsolosluğun yoğun olduğu günlere denk gelmesi veya konsolosluğun kapalı olduğu günler öncesinde yapılması, sonuçlanma süresini uzatabilir. Nijerya Konsolosluğunun Türkiye ve Nijerya’nın resmi tatillerinde kapalı olduğunu ve hizmet vermediğini sizlere hatırlatırız.

Nijerya vizenizin seyahat tarihine kadar elinizde olabilmesi için tüm bu hususları da göz önünde bulundurarak, mümkün olan en kısa sürede başvuru işlemlerinizi başlatmanızı öneriyoruz. Ankara Nijerya Konsolosluğu 30 gün öncesinden vize başvurularını kabul ettiği için buna imkânınız vardır.

Büyükelçilik bünyesindeki Nijerya Ankara Konsolosluğuna yapılan vize başvurularının sonuçlandırılması hususunda takdir yetkisi, konsolosluk yetkililerine aittir. Bundan dolayı dışarıdan herhangi bir yönlendirilmenin yapılamayacağını bilmenizi isteriz.